RSS

1 cze 2013

Wierzba – łodygi oraz ich liście

Autor: Jacobek | Kategoria: Filmiki, Odżywianie

Dzisiejszy wpis chciałbym poświęcić w głównym w stopniu wierzbie i przybliżeniu ich zalet kiedy podaje się ją Naszym królikom.

Warto wspomnieć tutaj parę informacji.Wierzba pochodzi, z rodziny wierzbowatych, jest powszechna całej Europie. Jest to wysokie drzewo o szerokiej, gęstej koronie z długimi, zwisającymi, giętkimi gałązkami. Po około 10 latach osiąga od 5 do 6 metrów. Liście są długie, lancetowate, gęsto i drobno piłkowane. Jesienią są żółte. Kwiaty na wierzbie pojawiają się w formie żółtych lub zielonych kotków. Wierzba nie ma praktycznie żadnych wymagań. Roślina mało wymagająca co do rodzaju gleby. Jednak preferuje stanowiska wilgotne, lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione, może rosnąć także w półcieniu. Dzięki swojej odporności na chłód i srogie mrozy jest to drzewo dość powszechnie spotykane w Naszym kraju. Wierzba płacząca nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest bardzo dobra dla początkujących ogrodników. Warto wspomnieć, że uroda wierzby płaczącej ujawnia się przede wszystkim zimą i wczesną wiosną. Należy unikać sadzenia wierzby z innymi drzewami, tak by nie odbierać jej warunków do swobodnego kształtowania malowniczej korony. Wierzba charakteryzuje się tym, że ścięta w każdym fragmencie może zostać uznana jako sadzonka, gdyż po włożeniu go do ziemi może się tak zdarzyć że zakiełkuje i wyrośnie z niego piękne drzewo :)

 

Można ją spotkać przy drogach, w parkach czy ogrodach. Zrywamy z niej bazie by przystroić wiosenny stół . Wierzba, oprócz pięknego wyglądu ma wspaniałe właściwości lecznicze.

Liście i łodygi często podaje moim królikom w celu zaspokojenia ich naturalnych potrzeb tj. ścieranie zębów, a także dzięki właściwościom leczniczym kora wierzby ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwreumatyczne, uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzakrzepowe, antyseptyczne i ściągające. Dzięki podawaniu wierzby królikom, możemy utrzymać swoich podopiecznych w zdrowiu. Najczęściej gałązki z wierzby moje króliki dostają w formie młodych pędów, które dopiero co zdrewniały i pojawiły się na nich liście. Taka forma podawania jest moim zdaniem najlepsza. Nie tylko gałązki z drzew wierzby goszczą w mojej króliczarni. Całe kompendium wiedzy na temat podawania gałązek i nie tylko, możecie znaleźć na naszym króliczym forum! KLIKNIJ TUTAJ

Oczywiście nie mogłoby zabraknąć filmika dotyczącego wierzby i zjadaniu jej przez króliki! Zapraszam do oglądnięcia.

Tags: , , , , , , , , , ,22 odpowiedzi do wpisu “Wierzba – łodygi oraz ich liście”

 1. Damian.P napisał:

  Kuba ja nie byłem pewny czy podawać królikom gałęzie wierzby ale po oglądnięciu tego wspaniałego filmiku zaraz idę zerwać parę gałązek i podam je moim królikom a filmik fajny i króliki też piękne pozdrawiam.

 2. michał napisał:

  Elegancki filmik i główni bohaterzy też spisali się na medal, a ja już podaje długo wierzbe ale fajne przypomnienie dla innych. czekamy na więcej takich filmików, może zrób jeszcze z innymi roślinami, które są trujące a które nie. i pokrzywy też mogą tylko suche he he he

 3. Damian.P napisał:

  Kuba to mogę wpaść z tym królikiem.

 4. Jacobek napisał:

  Możesz wpaść dzisiaj tak do 16 bo później mnie nie ma

 5. Damian.P napisał:

  Ok to wpadnę

 6. Szymon napisał:

  Kuba zrobił byś temat o komarach jak je zwalcyć ??

 7. wiesław napisał:

  cześć wszystkim hodowcom i cześć JACOBEK, mam teżproblem z komarami tak jak Szymek i chce się zapytać jak je zwalczasz!! daj mi odp bo mi zeżrą wszystkie króliki :((((((( pozdrowienia z mławy

 8. karina223 napisał:

  witam wszystkich chciałam wam przekazać informacje że wczoraj w mojej hodowli nastąpił wykot samica urodziła piękne oseski jest ich pomiędzy 3 a 6. Młode są barwy białej i chyba czarnej lub szarej :)

 9. Damian.P napisał:

  Na te komary to kupić lepki na muchy komary też się złapią ja tak zrobiłem w mojej króliczarni i dużo pomogło wiadomo że wszystkie się nie złapią ale zawszę coś jak coś pomogłem to się cieszę .

 10. Damian.P napisał:

  Cześć karina mi okociły się 3 samicę jedna szara ma 3 oseski 2 czarna ma 6 a 3 czarna ma 10 dziś za kociłem Nowozelanckom
  białą samicę a jutro zakocę po belgu razem będę miał 5 samic z młodymi to najwięcej jak do tej pory w mojej hodowli pozdrawiam.

 11. karina223 napisał:

  witaj Damian moja samica ta o której pisałam to miała 6 osesków i przez 2 dni jak przychodziłam do króliczarni to jeden był nieżywy wywleczony z gniazda przez samice i wczoraj były trzy przygniecione do ściany klatki prze samice i z tych 6 osesków zostały mi tylko 2 nie wiesz czym mogło to być spowodowane że samica tak zrobiła z młodymi bo ja już nie mam cierpliwości do mojej samicy proszę o poradę z góry dziękuję :)

 12. Damian.P napisał:

  Karina ja miałem podobną sytuację i też się zastanawiałem co za tym stoi że samica nie uważa na młode i mój problem rozwiązałem otóż okazało się że miała za małą klatkę więc przeniosłem ją do większej tak aby miała więcej placu i na razie to pomaga spróbuj tak jak ja może to pomoże a jak nie to będę jeszcze nad tym myślał a masz kotnik bo może to jest powodem brak kotnika .

 13. karina223 napisał:

  Damian moja samica jest w dużej klatce a możne i masz racje muszę następnym razem spróbować wstawić jej do klatki kotnik :)

 14. Damian.P napisał:

  Witam mi okociły się 3 samice i czekam na wykot 2 następnych jakoś na dniach mają się okocić na razie moja hodowla powiększyła się o 14 królików pozdrawiam.

 15. karina223 napisał:

  Gratulacje :)

 16. Damian.P napisał:

  Dzięki Karina ja też tobie życzę dużo podopiecznych ale tyle że byś je dała rade oporządzić bo przyznasz jest trochę roboty przy tym a zwłaszcza w roku szkolnym jak ktoś chodzi do szkoły i do pracy pozdrawiam.

 17. karina223 napisał:

  Dzięki Damian na razie mam trzy króliki ale nie wiem czy będę dalej hodowała ponieważ idę już do szkoły ponadgimnazjalnej i nie będę miała już czasu się nimi zajmować ponieważ więcej nauki

 18. Damian.P napisał:

  Ja już teraz idę do 3 klasy ponad gimnazjalnej i jak do tego momentu mam czas że by się zajmować moimi królikami a właśnie ja za czołem realizować moją hodowlę zaraz po gimnazjum więc przemyśl to dobrze zanim zrobisz krok do likwidacji swojej hodowli bo puzniej możesz tego żałować pozdrawiam .

 19. karina223 napisał:

  ja juz hoduje moje kroliki ponad 2 lata przemysle to jeszcze :)

 20. maćko napisał:

  witam wszystkich hodowców chciałem się pochwalić że okociły mi się dwie samice jedna ma około 10-15 królików , a druga 5-10 a co do liści działają

 21. maćko napisał:

  siemano chciałem się pochwalić że wczoraj okociły mi się dwie samice jedna ma około 15-10 młodych , droga okuło 7-10 a co do liści to dobra rzecz działa

 22. kekso napisał:

  a ja zrobiłem sobie z tego maść na urodę ale coś mi się w serce stało:) i świeciłem na niebiesko już wróciłem do normy ale haluny:):):)

  cera za to jak dupa niemowlęcia:)

Napisz komentarz