RSS

13 Sty 2012

Urojona ciąża

Autor: Jacobek | Kategoria: Inne, Zdjęcia

Na naszym króliczym forum w czerwcu pisałem jeden ciekawy artykuł odnośnie urojonej ciąży, który Wam zaraz przytoczę ale za nim to zrobię opowiem dlaczego zdecydowałem się napisać akurat o ciąży urojonej.

W mojej hodowli panuje bardzo dobra atmosfera, młode się należycie rozwijają, mają apetyt i są ruchliwe. Pozostała część stada – króliki dorosłe narazie wegetuje i oczekuje na nowych partnerów. Mam na myśli moje 3 samice które są spokrewnione z moimi najlepszymi samcami w hodowli i z tego względu nie dopuszczam ich do siebie z jasnych przyczyn. Zmierzam do tego, że jedna z moich samic choć nie miała kontaktu z osobnikiem męskim to przez 2 dni robiła gniazdo. Przeważnie hodowcy w takich momentach dopuszczają samice do samców jednak ja narazie postanowiłem jej nie dopuszczać do żadnego samca. Samica o której mowa to mieszanka Belgijska (waga około 5,5 kg) Znajduje się ona wyjątkowo w klatkach na ruszcie choć ścielę jej sporą ilością siana także nie można tu mówić o żadnych odciskach lub innych chorobach związanych z przebywaniem na podłodze rusztowej dosyć ciężkiego królika. Zrobiłem parę zdjęć aby pokazać Wam gotowe gniazdo zrobione przez samice.
[nggallery id=82]

Króliki należą do zwierząt poliestrycznych tzn. wielorujowych – czyli są zdolne do rozrodu przez cały rok. Cykl płciowy u samic trwa od 6 do 8 dni. W tym czasie ruja trwa 3-5 dni. Więc niewiele jest zatem dni w którym samica nie przyjmuje samca.

Charakterystycznymi objawami rui są:

 • Nabrzmiałe i zaczerwienione narządy rozrodcze,
 • Niespokojne, czasami nawet agresywne zachowanie,
 • Utrata apetytu (nie zawsze),
 • Pogłaskanie samiczki po grzbiecie powoduje podnoszenie ogonka i kładzenie się na podłodze.
 • jeżeli zauważymy choć jeden z objawów rui wyżej wymienionych mamy pewność że samica wykazuje chęć jej pokrycia. W tym celu należy umieścić samicę w klatce samca. Nigdy odwrotnie! Samiec w klatce samicy mógłby czuć się niepewnie i byłby bardziej zainteresowany nowym otoczeniem niż samą samicą. Często również bywa, że ruję może wywołać obecność samca. Gdy po próbie pokrycia samicy widzimy, że nie daje się zapłodnić, należy wyciągnąć samca i powtórzyć tą czynność od 12 do najpóźniej 36 godzin, wtedy wywoływana jest ruja i samica jest zdolna do pokrycia.
  Postaram się wyjaśnić jeden termin spokrewniony z rują, mianowicie ciąża urojona.

  To pseudociąża która mogłabyć wywołana obecnością samca lub poczuciem zapachu (niedochodzi do zapłodnienia). Ciąże urojone najczęściej występują na wiosnę. W tym czasie królica staje się nadpobudliwa i agresywniejsza w stosunku do opiekuna. Wykazuje mniejszy apetyt. Taka ciąża przebiega od 15-17 dni. Pod koniec ciąży samica buduje gniazdo, a jej sutki są nabrzmiałe (niekiedy nawet produkuje mleko!). Samica podczas takiej ciąży powinna mieć zapewniony spokój oraz niepowinniśmy „wtrącać” się do jej gniazda. Może to wywołać ogromny stres i agresję. Należy przeczekać aż samica przestanie interesować się gniazdem wtedy można je zniszczyć. Podczas ciąży urojonej wskazane są leki na uspokojenie m.in napar z rumianku, szałwii, przewrotniku lub herbata z melisy.

  

  17 komentarzy do wpisu “Urojona ciąża”

  1. Bartek napisał:

   gdyby była niespokojna i agresywna to nie dałaby się pokryć. To jest objaw barku rui. A gdy występuje po pokryciu to można uważać że samica jest zakocona.

  2. czingler napisał:

   Jedna z moich samic jest agresywna i niespokojna, ale jest w rui…

  3. Bartek napisał:

   A próbowałeś ja pokryć???

  4. czingler napisał:

   Nie próbowałem. zaczerwienione i nabrzmiałe narządy rozrodcze mówią same za siebie. wiele takich przypadków miałem…

  5. Bartek napisał:

   Jeśli jest agresywna wobec ciebie to zupełnie co innego niż wobec samca który próbuje ją pokryć.

  6. Waldek Formela napisał:

   A w jakim okresie polecacie kryć samice.

  7. Bartek napisał:

   Zależy na co chcesz przeznaczyć młode

  8. Krystian napisał:

   A jeśli młode mają być sprzedane lub hodowane to to w jakim okresie.Można na zimę pokryć samice ?

  9. Waldek Formela napisał:

   Będą przeznaczone do dalszego chowu a potem na mieso.

  10. PELO napisał:

   Panie Waldku jakie pan króliki hoduje?Jestem z Kożyczkowa

  11. Waldek Formela napisał:

   Choduje mieszańce.

  12. PELO napisał:

   Sorry że jeszcze raz o to zapytałem bo raz już pytałem poprzednim artykule sorry

  13. Waldek Formela napisał:

   Nieszkodzi każdemu się zdaż 😉

  14. Ciąża urojona samicy | Hodowla Królików napisał:

   […] Dla przypomnienia lub dla tych którzy nie czytali mojego artykułu poświęconego ciąży urojonej zachęcam do zapoznania się z tym linkiem: Ciąża urojona […]

  15. Patryk napisał:

   Czy u samicy która jest kotna narządy płuciowe nie są nabrzmiałe , chodzi mi czy wtedy są wyrażnie mniejsze . I czy samica kotna dotknięta w tamte okolice może podnosić ogon jak gdyby miała ruje .

  16. weroxx napisał:

   Czy kazda samiczka moze dostac ciaze urojona?

  17. maria kot napisał:

   moja samica miala maLe króliki i dotychczas przebywała z nimi w klatce/maja/około 2-m-cy i dziś gdy dawałam im jeść zauważyłam ze się okociła.JAk to możliwe ?

  Napisz komentarz