RSS

12 lis 2011

Wykot samicy!

Autor: Jacobek | Kategoria: Wykoty, Zdjęcia

Właśnie tej nocy samica mieszańca widoczna na zdjęciu poniżej okociła się!

Moja radość była tym bardziej szczególna gdyż wykotów w mojej hodowli nie było od ponad 4 miesięcy! To kawał czasu. I oto w te mroźne listopadowe noce (do mroźnych dni jeszcze sporo brakuje) przyszły na świat 12 listopada młode króliczki.

Na zewnątrz w nocy a w szczególności nad ranem koło Puszczy Niepołomickiej (koło której znajduje się króliczarnia) panuje kilkustopniowy mróz! Brrr… ! To właśnie tego poranka gdy byłem u królików na poranny obchód zaobserwowałem zamarznięcie wody w poidłac – niestety muszę się do takiego widoku przyzwyczaić – oczywiście poidła znajdujące się na zewnątrz – w króliczarni bowiem jest cieplej.

Młode króliczki w gnieździe napewno nie mają łatwo ale spora ilość puchu od wybitnej matki sprawia, że napewno czują się doskonale i nie jest im zimno tym bardziej, że zamontowałem dosyć niedawno drzwi do króliczarni przez co sprawiło, że w środku w króliczarni nawet w nocy kreska wskazuje wysoko powyżej zera.

Ale to nie koniec wykotów w listopadzie, planowane są jeszcze 2 wykoty samic – oto jedno gniazdo czeka już na młode – narazie bez sierści ale niebawem samica zrozumie, że bez sierści jej potomstwo może nie przeżyć tych mroźnych dni.

Zastanawia mnie jeden fakt mianowicie samica nie okociła się w wykotnikach do tego przeznaczonych – druga również gniazdo stworzyła poza obszarem do tego przeznaczonym. Z trzecią natomiast nie miałem problemu bo okociła się wewnątrz wykotnika już wcześniej. Natura królicza wybiera miejsca – nie możemy narzucić królikowi gdzie ma się kocić, jedynie co możemy to umożliwić im taką możliwość, czy zdecyduje się na wykot w takim a nie innym miejscu. Dlaczego tu a nie tam? To pytanie zapewne zostanie bez odpowiedzi.

Tags: , , , , , , , , , ,12 odpowiedzi do wpisu “Wykot samicy!”

 1. Dominik napisał:

  Wee! Mam taką samą samiczkę ;D
  Życzę żeby Ci się wychowały wszystkie młode ;D
  PS. Nie za mało ściółki? :>

 2. Jacobek napisał:

  Po jakim zdjęciu twierdzisz że jest za mało ściółki?

 3. hard napisał:

  Ściółki z tego co widzę to jest dużo i nie wiem gdzie widać że jest mało

  bardzo ładnie samica zrobiła gniazdo

 4. Luksa96 napisał:

  Czekamy na zdjęcia maluchów i newsy o pozostałych wykotach. Pozdrawiam.

 5. Konrad napisał:

  Witam :)

  Dzis w nocy okociły mi sie 4 samiczki dwie NC i dwie KC.

  Wszystko było by pieknie ale…

  KC miały po 6 maluszków jedna z NC 7 maluszków a druga NC niestety jednego i jak rano za uwarzyłem był odkryty no i niestety zmarzł :(
  Zastanawiam sie czy samica nie urodziła wiecej młodych i czy ich nie zjadł lub czy nie urodziła martwych i tez nie zjadła(Samiczki miały pierwszy raz młode).

  Czekam na jakąś odpowiedz :) i dziekuje.

  Ps.Po jakim czasie moge dopuscic ta samice do samca??I zdarzyło mi so pierwszy raz w moje hodowli :)

  hoduje dla przyjemności anie dla zysku :)

 6. jagoda napisał:

  ja mam króliczka ale nie wiem dokładnie w jakim jest wieku. jak mam sie tego dowiedzieć? muszę koniecznie iśćdo weterynarza czy mogę sama jakos to sprawdzic ? prosze o pomoc

 7. Konrad napisał:

  JAcobek moge gdzies tu swoje zdjecia zamiescic?

 8. wojtek napisał:

  samicka nie zdarła sierści bo świeższa sierść jest bardziej puchata a nie ,,jałowa i zdeptana”

 9. Konrad napisał:

  wojtek napisał:
  Marzec 27, 2013 o 15:34
  samicka nie zdarła sierści bo świeższa sierść jest bardziej puchata a nie ,,jałowa i zdeptana”

  ???

 10. wojtek napisał:

  sierść która ma tydzień jest taka jakby gorszej jakości poniewarz samica chodząc po gniezdzie udeptuje ją u mnie wszystkie samice obdzierają się w dniu wykotu

 11. Konrad napisał:

  U mnie tez,ale wyjezdzaz z takim tekstem to sie zastanwiam o co Chodzi;)

 12. ola napisał:

  Witam ma takie małe pytanko moja samica ma gniazdo zerwała sierść ale jeszcze się nie okociła kiedy mogę spodziewać się króliczków?

Napisz komentarz